Znate li koliko novca i energije uštedite uvođenjem energijski efikasnih tehnologija u domaćinstva?
Građani Bosne i Hercegovine za zimu koja slijedi morat će izdvajati više novca za energente nego što su to radili prethodnih godina ukoliko žele da ugriju svoje domove. Cijene energenata su dostigle rekordno visoke vrijednosti, a vrlo izvjesno su i nova poskupljenja.
U vrijeme kada svi razmišljamo kako uštedjeti novac, veoma je važno da se informišemo o temi energijske efikasnosti. Jedan od najboljih načina za uštedu energije i novca jeste nabavka energijski efikasnih tehnologija u našim domaćinstvima.
Šta znači energijski efikasno?
Postoje načini da uštedom energije ne smanjujemo kvalitet našeg života. Ušteda je moguća usvajanjem novih načina ponašanja, odnosno naših jednostavnih životnih navika kao što je isključivanje svjetla kad izlazimo iz prostorije, provjetravanje prostorije „sistemom propuha“ itd.
Kada je riječ o sektora stanovanja, najviše energije troši se na zagrijavanje objekata, te bi pri gradnji istih trebalo posebnu pažnju posvetiti ovom segmentu. Međutim, mnogo toga se može uraditi i kada već imate izgrađeni stambeni objekat.
Prednosti energijske efikasnosti se najviše osjete kroz finansijske uštede za grijanje, hlađenje i potrošnju električne energije. Uz uštede energije, poboljšava se i životni standard, smanjuju računi za energiju, poboljšava kvalitet zraka ali i smanjuju emisije stakleničkih gasova. Zbog toga savjetujemo da se pri odluci da krenete u proces renoviranja, kupovine novih prozora ili vrata, termoizolacije, plinskog bojlera, nove rasvjete, kotlova/peći na biomasu, sistema za solarno grijanje vode, solarne panele za proizvodnju električne energije ili drugih proizvoda informišete o prednostima i mogućnostima za finansiranje energijski efikasnih tehnologija.
Uštede u brojkama
Važnost ulaganja u energijsku efikasnost posljednjih godina u našoj zemlji je ozbiljno shvaćena, te imamo projekte koji ovaj proces podržavaju i utječu na mijenjanje svijesti svih nas. Na to nas usmjeravaju i visoki računi.
Razlozi zbog kojih se vlasnici stambenih objekata odlučuju za obnovu su dotrajali građevinski elementi kao što su prozori, vrata, nedostatak termoizolacije i slično, te dotrajali sistem instalacija – cijevi, ventili, bojleri itd. Danas postoje načini da ove elemente učinimo energijski efikasnijim i smanjimo emisiju CO2.
Jeste li znali da:
- postavljanjem termoizolacije i zamjenom otvora na porodičnoj kući možete uštedjeti i do 66% posto energije i smanjiti emisije CO2 i do 16 tona godišnje, dok istim mjerama u svom stanu možete uštedjeti i do 68 % energije i smanjiti emisije u iznosu 4.000 kilograma godišnje;
- zamjenom postojećeg kotla ili peći na pelet uz postavljanje termoizolacije na vanjske zidove i ugradnju novih prozora na porodičnoj kući možete uštedjeti i do 2.000 KM na godišnjem nivou, te smanjiti emisije CO2 i do 17 tona godišnje. Istim mjerama na stanu možete smanjiti troškove i do 1.000 KM godišnje, te smanjiti emisije CO2 za 7 tona godišnje;
- ugradnjom toplotnih pumpi uz postavljanje termoizolacije na vanjske zidove i ugradnju novih prozora na porodičnoj kući, možete uštedjeti i do 2.500 KM na godišnjem nivou, te smanjiti emisije CO2 i do 15 tona godišnje. Istim mjerama u stanu možete smanjiti troškove i do 1.200 KM godišnje, te smanjiti emisije CO2 do 7 tona godišnje.
Posebna kreditna linija za povrat uloženog novca
Kao pametan i brz odgovor na rastuće cijene energenata, u ponudi naše banke je Kreditna linija za finansiranje kupovine energetsko efikasnih proizvoda, pod okriljem Evropske banke za obnovu i razvoj (EBRD) za finansiranje projekata unapređenja energijske efikasnosti u stambenim jedinicama, i to uz povrat sredstava i do 20 posto. Specifičnost ove ponude je i konsultantska tehnička podrška koju kao korisnici ove kreditne linije imaju u procesu realizacije ugradnje solarnih panela ili toplotne pumpe. Više detalja o tome dostupno je ovdje.
U protekle četiri godine, od kada je program GEFF aktivan na Zapadnom Balkanu, više od 14.000 domaćinstava u regionu poboljšalo je energijsku efikasnost svojih domova, uključujući više od 4.500 porodica iz BiH. Najtraženiji proizvodi, kada je u pitanju ulaganje u zelene tehnologije, su energijski efikasni prozori i vrata, kotlovi na biomasu i termoizolacija. Zahvaljujući primjeni energijski efikasnih tehnologija, domaćinstva na Zapadnom Balkanu su smanjila emisiju CO2 za više od 18.000 tona godišnje, što je ekvivalent uklanjanju više od 11.500 automobila sa ulica!
Putem ove linije kredita želimo pružiti podršku domaćinstvima u realizaciji projekata koji doprinose energijkoj efikasnosti i napraviti značajne energetske uštede, a u konačnici doprinose i čistijem i zdravijem životnom okruženju.
Samo na taj način je moguće krenuti u održivu i zeleniju budućnost.